Začiatok školského roka prináša dilemu, či a na aký krúžok prihlásiť svoje dieťa. Hudobný nástroj, výtvarná, literárno-dramatický, alebo nejaký šport? Možností je veľa. Jednou z nich je oblasť bojových umení a športov. Sú vhodné aj pre deti a školopovinnú mládež? Ak nemajú zdravotné problémy, tak určite áno. Vhodný je akýkoľvek šport alebo pohybová aktivita, ktorá ich baví. Dôležité je, aby športovali s radosťou a na tréningy sa tešili. V Titan Gyme trénujú deti od 6 rokov veku. Výnimku môžeme urobiť pri pohybovo nadpriemerne nadaných deťoch. Malých zverencov delíme podľa veku a výkonnosti do príslušných tréningových skupín.

Čím presvedčiť nerozhodnutých rodičov?

U nás je prvoradá bezpečnosť. Nevyhnutnou samozrejmosťou sú chrániče. Malé deti trénujú bezkontaktne, staršie len s ľahkým kontaktom, no techniky nesmerujú na hlavu. Náročnosť tréningov pripôsobujeme pohybovým a koordinačným schopnostiam detí. Môžu sa zapísať na thajský box, avšak len so súhlasom zákonných zástupcov. Pre staršiu mládež máme v ponuke aj klasický box, MMA a brazílske jiu jitsu.

Nehrozia sklony k agresii?

To závisí od výchovy v rodine. My deti vedieme k tomu, že trénujú bojový šport, ktorý im dáva určité schopnosti. Tie nesmú zneužívať. Nevyrábame postrachy ulice či triedy. Rozvíjame pohybové dispozície, no zároveň ich učíme, že násilie do slušnej spoločnosti nepatrí. Ak sa ocitnú v konfliktnej situácii, budú sa vedieť účinnejšie brániť. Radíme im však, aby sa takýmto momentom vyhýbali. Takže rodičia nemusia mať žiadne obavy, deťom u nás nič zlé nehrozí. Nakoniec, majú možnosť pozrieť si pár tréningov, kým si dieťa zvykne na nový kolektív a koučov. Na vlastné oči sa presvedčia, že je o ich ratolesti dobre postarané. Klub budujeme od roku 2011 a vieme, že získať dobrú reputáciu stojí nemálo úsilia. Preto nemáme chuť riskovať jej stratu.

Deti sú často neposedné a živé. Ako na tréningoch udržať ich pozornosť a sústredenie?

Niektorí naši malí zverenci sú údajne doma „živé striebra“, no v gyme sa tak neprejavujú. Trénerov vnímajú ako učiteľov v škole či škôlke. Majú prirodzený rešpekt. Občas treba prehovoriť hlasnejšie, ale ľudia, ktorí u nás vedú detské tréningy, majú dlhoročné skúsenosti. Jeden z nich dokonca aj s deťmi so zdravotným znevýhodnením a špeciálnymi potrebami. Takže vedia, čo si môžu dovoliť. Vážnejšie problémy s disciplínou sme zatiaľ nemuseli riešiť.

Čo sa deti na tréningoch môžu naučiť?

Hravou formou ich učíme základné boxerské techniky, kopy, bloky, taktiku, a podobne. Zlepšia si kondičku, nájdu tu nových kamarátov. Ako každý šport, aj ten bojový im dáva disciplínu, kultivuje morálno-vôľové vlastnosti, podporuje odhodlanie, vytrvalosť, motiváciu, rozvíja pohybové a koordinačné schopnosti. Vybijú si energiu pod dohľadom kvalifikovaných trénerov a v prostredí vybavenom na bojové športy. Profesionalita personálu i pomôcok sú zarukou vysokej bezpečnosti. Avšak, deti a mládež do 18 rokov musia mať súhlas rodičov alebo zákonných zástupcov. To je podmienka, ktorá sa u nás nedá obísť.

Bojové športy a predsudky voči nim.

Bojové športy sú dnes plne akceptované a búra sa mýtus, že priťahujú len gaunerov a výtržníkov. Napríklad zmiešané bojové umenia sú najrýchlejšie rastúcim športom na svete z pohľadu diváckeho záujmu i marketingového potenciálu. Výsledky MMA zápasov sa bežne objavujú v spravodajskom servise. Faktom je, že bojové športy sú agresívnejšie ako golf či krasokorčuľovanie. Ako všade, aj tu sa nájdu čierne ovce, ale v takom prípade ide o zlyhanie jedincov. Ani automobilka nie je vinná, ak na ňou vyrobenom aute spôsobí nehodu vodič nerešpektujúci pravidlá. Zdravá miera agresie je nevyhnutná, ale je lepšie vybiť si ju v kontrolovaných podmienkach, na tréningu alebo v súťažnom zápase, dať jej pravidlá a smerovať ju výlučne do prostredia gymu. S predsudkami a negatívnymi názormi na bojové športy sa stretávame skôr výnimočne, pretože k nám chodia najmä rozhodnutí ľudia. Uvedomelí a zodpovední. Svojou prácou sa snažíme širokej verejnosti ukázať, že tieto športy sú ako každé iné.

Prečo trénovať u nás?

Napríklad pre dobrú polohu v Mlynskej doline, ľahkú dostupnosť verejnou aj individuálnou dopravou, bezproblémové parkovanie, férové ceny, zrekonštruovaný gym s profi trénermi aj vybavením, čistučké šatne, sprchy a toalety, príjemnú čakaciu zónu, alebo možnosti, ktoré ponúka blízke okolie – kaviarne, reštaurácie, ale aj malé nákupné centrum Cubicon, kde môže rodič efektívne využiť tú hodinku, kým jeho dieťa trénuje. Chlapci aj dievčatá, úplní začiatočníci aj deti, ktoré už majú nejaké skúsenosti, u nás sú dvere otvorené pre všetkých. Máme heslo „Chceš makať? Začni hneď!“ Poraziť výhovorky a pohodlnosť je prvý krok k víťazstvu.