Zmiešané bojové umenia (z angl. Mixed Martial Arts, skrátene MMA) je plnokontaktný bojový šport bez využitia zbraní, umožňujúci údery i chvaty, boj v stoji a na zemi, a spájajúci rôzne techniky iných bojových športov i bojových umení. Vznikol na konci 20. storočia zo súťaží, ktorých cieľom bolo nájsť medzi rôznymi bojovými umeniami najúčinnejší spôsob boja v skutočných situáciách neozbrojeného stretu.

Počiatky

MMA (či Vale tudo, Free Fight, Ultimate Fighting a pod.) je fenomén posledných dvoch desaťročí, avšak jeho počiatky siahajú až do 7. storočia pred Kristom, kedy Gréci zaviedli na Olympijských hrách Pankration, drsnú zmes starovekého boxu a zápasu, v ktorej boli povolené všetky údery a zápasnícke techniky vedúce k porazeniu súpera. Zápasy trvali často niekoľko hodín a nezriedka končili smrťou. Pankration využíval pre ich legendárne schopnosti napr. Alexander Veľký pri svojich ťaženiach. Tento spôsob boja pretrval v Grécku dodnes, avšak s jasnými a bezpečnými pravidlami chrániacimi oboch bojovníkov.

Zrod moderného MMA

Zrod súčasného MMA je možné vystopovať v Brazílii, v prvej polovici 20. storočia, kedy Helio Gracie (rodina Gracie vytvorila brazílske džiu-džicu) vyzýval k boju zástupcov rôznych bojových štýlov podľa pravidiel „Vale tudo“ (portugalsky „všetko dovolené“) a v týchto bojoch zväčša víťazil a to aj proti oveľa ťažším bojovníkom. Učil brazílske džiu-džicu aj svojich synov, ktorí potom vydali preslávenú Gracieovskú výzvu (odmenu 100 000 dolárov tomu, kto ich dokáže poraziť), čím zaistili svojmu rodinnému štýlu nehynúcu slávu a pritiahli k súťažiam vo „Vale tudo“ množstvo divákov. Bojovníkov vždy zaujímalo, ktorý štýl boja je najlepší v porovnaní s inými a táto zvedavosť vyústila 12. novembra 1993 v prvý amatérsky šampionát UFC (Ultimate Fighting Championship) organizovaný v Spojených štátoch. Proti sebe tu nastúpili zástupcovia rôznych štýlov, ako savateboxkaratedžiu-džicuzápasenie a pod. Šampionát (rovnako ako niekoľko nasledujúcich) vyhral zástupca brazílského džiu-džicu Royce Gracie, ktorý vo finále porazil Gerarda Gordeaua (Savate).

Dnešné MMA

V dnešnom MMA, sú bojovníci školení už vo všetkých troch úrovniach boja – v postoji, zápasení a na zemi, pretože jednostranne zameraný bojovník nemá šancu, hoci vo svojej disciplíne môže dosahovať vysokú úroveň. Existuje niekoľko elitných profesionálnych súťaží ako napríklad americké UFCBellator a PFL, japonská organizácia Rizin Fighting Federation, ruská M-1 Global a Absolute Championship Akhmat, ázijská ONE FC alebo poľská KSW. V Česku a na Slovensku je najväčšou organizáciou Oktagon MMA. Bojuje sa prevažne v oktagone (osemuholník vyplnený pletivom, často označovaný ako klietka) alebo v upravenom boxerskom ringu. V profesionálnych bojoch sa bojuje na obmedzený počet kôl s presne daným časovým limitom. Povinné chrániče tvoria iba MMA rukavice, chránič zubov a suspenzor. Je niekoľko spôsobov, ako dosiahnuť víťazstvo – knockout (K.O.), vzdaním súpera (submission), zastavenie rozhodcom – technické K.O. (T.K.O.), vážnejšie zranenie, ktoré znemožňuje pokračovanie v zápase (injury) alebo výhra na body (Unanimous decesion). Aj keď sa pravidlá od každej profesionálnej súťaže menia, sú skoro vo všetkých pravidlách zakázané údery do genitálií, pichanie do očí, údery do temena hlavy alebo páky na malé kĺby (prsty). Ďalej sa MMA bojovníci napríklad nesmú držať pletiva alebo súperových trenírok. Na dodržiavanie pravidiel dohliada rozhodca, ktorý je prítomný v oktagone po celý zápas. Spoza oktagona všetko sledujú bodoví rozhodcovia, ktorí v prípade ukončenia zápasu po uplynutí limitu, bodujú jednotlivé kolá, a tým rozhodnú zápas v prospech jedného z bojovníkov.

História MMA na Slovensku

Písal sa rok 2003, keď si Ilja Škondrič a Peter Sluka povedali, že MMA je práve to, čomu sa chcú venovať a založili Octagon Fighting Academy v Bratislave. Keď sa k nim pridal ešte aj žilinský gym Minotaurus s trénerom Martinom Janotom, slovenská MMA scéna bola na svete. Neskôr sa ukázalo, že práve tieto kluby hrali kľúčovú úlohu vo výchove našich najlepších zápasníkov. Medzi nich patria Attila Végh, Ivan Buchinger, Tomaš Deák, Ľudovít Klein či Martin Buday. Dvaja posledne menovaní sú jedinými slovenskými bojovníkmi v najprestížnejšej svetovej organizácii UFC. Výrazné úspechy na medzinárodnej scéne však dosiahli aj Atilla Végh (šampión Bellatoru v poloťažkej váhe, šampión Oktagon MMA) a Ivan Buchinger (šampión Cage Warriors, M-1 Global a XFN, dvojnásobný šampión Oktagon MMA v ľahkej a perovej váhe).