BJJ je bojové umenie i bojový šport. Sústreďuje sa hlavne na boj na zemi. Vzniklo na začiatku 20. storočia z džuda. Využíva princípy páky a znehybňovacie techniky, pomocou ktorých dokáže aj fyzicky slabší bojovník poraziť silnejšieho protivníka.

Za zakladateľa BJJ sa považuje Mitsuyo Maeda. Bol jedným z piatich majstrov, ktorých zakladateľ džuda Kano Jigoro poslal do zahraničia, aby šírili toto bojové umenie vo svete. Meada odišiel z Japonska v roku 1904. Navštívil veľa krajín, v ktorých poukazoval na techniku „jiu-do“ a prijímal výzvy od zápasníkov (wrestling), boxerov a rôznych ďalších bojovníkov. Do Brazílie dorazil 14. novembra 1914.

Nárast popularity

BJJ sa do medzinárodného povedomia dostalo na začiatku 90-tych rokov, keď Royce Gracie, dnes považovaný za legendu tohoto športu, zvíťazil v prvom, druhom a štvrtom turnaji Ultimate Fighting Championship (UFC). Išlo o jednodňový pyramídový vyraďovací turnaj, kde víťaz zápasil tri alebo viackrát počas jedného večera. Royce mal často oveľa väčších a ťažších súperov, ktorí používali rôzne štýly ako box, shoot-fighting, džudo, taekwon-do a zápasenie. Po jeho úspechoch sa BJJ stalo podstatnou zložkou výbavy mnohých ultimátnych bojovníkov.

Princípy a techniky

BJJ kladie dôraz na boj na zemi a techniky, ktoré donútia súpera „odklepať“ zápas a vzdať sa (tzv. submission). Vychádza z predpokladu, že najväčšou výhodou väčšieho a silnejšieho súpera je dosah a sila úderov, pričom pri zápasení na zemi sa tieto výhody zmiernia.

Obsahuje mnoho techník, ako dostať súpera na zem. Keď sa to podarí, existujú pohyby a protipohyby, ako ho dostať do pozície, z ktorej sa dá aplikovať ukončovacia technika. Práve dosahovanie dominantnej pozície na zemi je to, čím sa BJJ vyznačuje. Mnohí tento systém pohybov a protipohybov prirovnávajú k šachu, kde jeden hráč urobí ťah a súper naň zareaguje protiťahom. Ukončovacia technika je ekvivalentom matu.

Väčšina submission chvatov sa delí do dvoch skupín – páky a škrtenia. V páke ide o izolovanie súperovej ruky alebo nohy a aplikovanie techniky, ktorá daný kĺb dostane za prirodzenú dráhu jeho pohybu. Tlak na kĺb sa postupne zvyšuje, až kým sa súper vzdá – buď slovne, alebo opakovaným zaklopaním dlaňou na žinenku či súpera. V škrtení ide o znemožnenie dýchania a zastavenie prísunu krvi do mozgu, čo vo vzácnych prípadoch môže viesť k chvíľkovej strate vedomia, ak sa súper nevzdá dosť skoro.

Najznámejšie osobnosti vo svete a na Slovensku

Medzi najlepších zástupcov tohto štýlu vo svete sa radia Gordon Ryan, Lachlan Giles, Andre Galvao, Craig Jones, Marcus Buchecha a Felipe Pena. Na Slovensku patria medzi najznámejších Ľubomír Repašský, Martin Minár, Ivan Svitek, Štefan Hupka a Roman Zelenka.