Aj vás zaujíma aký vplyv môžu mať bojové športy na osobnostné atribúty samotného zverenca? V tomto článku sa pokúsime bližšie pozrieť na túto nesmierne zaujímavú tému plnú neodôvodnených (?) predsudkov.

Začnime zoširoka. Každému je jasné, že rekreačný šport má prevažne priaznivý vplyv na fyzické a psychické vlastnosti človeka. Zámerne píšem len o rekreačnom športe. V ňom ide nepochybne najmä o zlepšenie fyzickej sily, kondície, flexibility, zdravia. Po psychickej stránke zase rozvíjame najmä vlastnosti ako zvládanie stresu, prekonávanie prekážok, nevzdávanie sa, schopnosť sústrediť sa, zameranie sa na dosiahnutie cieľa a ďalšie, ktoré sú rovnako prospešné aj v bežnom živote. Samozrejme, aj reakreačný šport môže mať pri nekvalifikovanom vedení tréningov nepriaznivé dopady na človeka. Na opačnej strane stojí profesionálny šport. V ňom ide najmä o finančný profit a výkony na hranici ľudských možnosti, takže fyzické a psychické zdravie je veľakrát odsúvané na druhú koľaj. Niekde na pomedzí rekreačného a profesionálneho športu lavíruje amatérsky šport, v ktorom môžu prevažovať pozitíva aj negatíva.

Toto všetko samozrejme platí aj pre bojové športy. Fyzické atribúty sú rozvíjané v každom športe inak. Oveľa zaujímavejšie je však pozrieť sa na psychické aspekty. Začnime zvládaním stresu. Každý, kto sa niekedy postavil zoči-voči súperovi v tzv. cvičnom boji (sparingu) alebo v súboji v ringu, mi dá za pravdu, že je to neskutočný adrenalín a stres v jednom, s ktorým sa musí vysporiadať. Nasleduje prekonávanie prekážok. Pre väčšinu bežných ľudí (nebojovníkov) nie je ľahké naučiť sa prijať úder či kop, nezľaknúť sa a bojovať so súperom. V bojových športoch sú tiež bežné prekážky v podobe zranení (ako napríklad modriny, natiahnuté svaly, a pod.). Učíte sa ako sa ich nebáť, vydržať, kým sa zahoja, akceptovať rozumnú dávku bolesti, vytrvať, trénovať a ďalej sa zlepšovať. Ďalej tu máme nezlomnosť, nevzdávanie sa. Kde inde sa rozvíja tak výrazne, ak nie práve v bojových športoch? V samotnom tréningovom súboji alebo v zápase sa vás snaží súper zasahovať údermi, kopmi, hodmi, škrteniami, či pákami. Takto sa učíte pracovať, pod vysokým stresom a s adrenalínom napumpovaným v celom tele a snažíte sa nevzdať, ale bojovať. Potom je tu koncentrácia. Veľakrát práve perfektné sústredenie sa rozhoduje o tom, či vás zasiahnu alebo nie alebo, či dokážete postrehnúť súperove nedostatky v obrane a využiť ich vo svoj prospech. Nezabúdajme ani na dosahovanie cieľa. Pre niekoho to môže byť schopnosť nebáť sa byť v nie plnej intenzite zasiahnutý útočnou technikou kamaráta na tréningu. Pre iného zase postavenie sa proti niekomu v cvičnom sparingu. A pre ďalšieho nástúp na zápas do ringu. Je jedno, ktorý cieľ si kto stanoví. Na jeho dosiahnutie je potrebné množstvo tréningov, vrátane zranení, či mikrosúbojov vo vlastnej hlave, ktorá prirodzene väčšinu ľudí od takýchto aktivít odrádza. Myslím, že základný vplyv na pozitívne psychické vlastnosti sme si dostatočne vysvetlili.

Teraz sa bližšie pozrime na agresivitu. V bojových športoch ide prioritne o boj, či už simulovaný na tréningu, alebo reálny súťažný v ringu. U bežnej populácie často vznikajú obavy, že bojové športy vlastne podporujú zvýšenú agresivitu u niektorých jedincoch. Čiastočne určite môžu. Tu je však podstatné povedať, že pod vedením normálneho trénera ju síce môžu zčasti podporovať, ale bude usmernená na tréning alebo na výkon v ringu, kde si ju môže jedinec zo seba „vybiť“. Som presvedčený, že je vždy lepšie agresivitu mierne zvýšiť a nasmerovať ju na tréning či do ringu a mať ju pod kontrolou, ako ju síce nezvýšiť, ale môže sa prenášať do bežného života. Veľa ľudí totiž nechápe, že istá úroveň agresivity je, najmä u mužov, bežná a dokonca potrebná pre úspech v živote. A nezabúdajme, že istá agresivita je z veľkej časti zrkadlom hladiny testosterónu a ten je predsa potrebný pre zachovanie populácie. Týmto chcem poukázať na to, že práve tréneri z veľkej časti ovplyvňujú, aký vplyv majú bojové športy na ľudí. Neodsudzujme šport samotný, radšej sa zamerajme na to, aby trénerov robili ľudia kvalifikovaní a osobnostne vhodní. Videli ste film Karate kid? V ňom, ale aj v mnohých ďalších, je súčasťou príbehu nielen boj hlavných protagonistov, ale aj ich trénerov. Je to odveký súboj dobra so zlom, agresívneho smerovania s umiernenou a pokornou školou. Nájdite si dobrého trénera a dobrý klub. Pochopíte, o čom je tréning bojových šport a možno im aj vy prepadnete 😉